لوگونومی
دسته بندی : عمومی | منتشر شده در تاریخ : 1399/09/01

لوگوی سایت

طراحی لوگو سایت یک کار بزرگ و بسیار مهم است زیرا لوگو ها برای معرفی برند شرکت و طراحی کلی وب سایت شما ضروری هستند. اگر قبلاً لوگو طراحی نکرده باشید، ممکن است پروسه طراحی لوگو سایت برای شما کمی نگران کننده به نظر برسد.
پس اگر می خواهید نحوه طراحی لوگو را بیاموزید، باید بگوییم جای درستی آمده اید. در ادامه یک راهنمای 7 مرحله ای برای یک آموزش طراحی لوگو سایت آورده شده است. در هر مرحله نیز توضیحات کاملی درباره نحوه ایجاد یک تفکر خلاقانه برای طراحی لوگو ارائه شده و در نهایت استفاده از یک ابزار طراحی آنلاین رایگان و بارگذاری لوگو در وب سایت وردپرس بیان شده است.

لوگوی سایت

مراحل طراحی لوگو سایت در یک نگاه

1. از نمونه لوگو های طراحی شده الهام بگیرید.
2. سه رنگی را بازتاب دهید که وب سایت شما را منعکس می کند.
3. سبک طراحی لوگو خود را انتخاب کنید.
4. فونت مناسبی را پیدا کنید.
5. لوگو خود را در یک بستر طراحی آزاد ایجاد کنید.
6. آن را به وب سایت خود اضافه کنید.
7. چندین بار آن را ویرایش کنید.

1. از نمونه لوگو های طراحی شده الهام بگیرید.

اگر کمی از وقت خود را برای یافتن انگیزه والهام گرفتن به عنوان اولین قدم صرف کنید، طراحی لوگو بسیار ساده تر می شود. به این ترتیب، شما وقت خود را برای جمع آوری ایده های مختلف اختصاص می دهید، و به وضوح می دانید که کدام ایده ها را دوست دارید و کدام را دوست ندارید. وقتی برای جستجوی ایده کمی وقت صرف می کنید، احساس بهتری برای طراحی لوگو خود خواهید داشت.
خبر خوب این است که تعداد زیادی طرح لوگو برای رفع نیاز شما به الهام گرفتن وجود دارد. اگر بدانید کجا باید جستجو کنید، یافتن نمونه های خوب طراحی لوگو آسان است. برای شروع طراحی لوگو سایت، شما باید حداقل سه نمونه طرحی که بیشتر از همه نظر شما را به خود جلب کرده است؛ بیابید.
در وب سایت هایی مانند Under Construction’s Brand New، مجموعه وسیعی از طراحی لوگو برندهای سازمانی وجود دارد که می توانید از آنها ایده بگیرید. در این وب سایت، لوگو سایت بسیاری از مارک های معروف مانند Staples و Pandora نشان داده شده است.
همچنین وب سایت هایی مانند Creative Market وجود دارد که دارای بسیاری از گرافیک های ارزان قیمت و نمونه های لوگو از پیش ساخته شده است. لازم نیست هیچ یک از آنها را خریداری کنید، مگر اینکه واقعاً بخواهید. هدف در این مرحله، بررسی همه طرح های مختلف برای ایده گرفتن است تا بتوانید ایده ای از کلیه طرح های خلاقانه در طراحی لوگو سایت بدست آورید و از آن الهام بگیرید.

 

لوگوی سایت

 

سپس، می توانید وب سایت هایی مانند Dribbble را مرور کنید، که همچنین دارای گزینه های زیادی از طرح ها و بسیاری از نمونه های طراحی لوگو زیبا هستند.
در این دو وب سایت نمونه کارهای طراحی لوگو با سبک های بسیار متنوعی موجودند، بنابراین شما به انواع مختلف لوگو ها با انواع سبک ها دسترسی خواهید داشت. اختصاص دادن زمانی برای آشنایی با انواع مفاهیم گرافیکی و طراحی به شما این امکان را می دهد که روند طراحی لوگو سایت خود را در جهت صحیح و قوی شروع کنید.
شما میتوانید طرحی ایجاد کنید که به نظر مشابه طرح های موجود با کمی تفاوت می رسد بدون اینکه ناامید یا گیج شوید که از کجا شروع کنید. فراموش نکنید که حداقل سه نمونه فوق العاده از طرح هایی را که با شما ارتباط برقرار می کنند؛ جمع آوری کنید.

2. از سه رنگی استفاده کنید که وب سایت شما را منعکس می کند.

انتخاب رنگ برای طرح لوگو شما سخت نیست. اگر دستورالعمل های تجاری خود را قبلاً مشخص کرده باشید، می توانید از آن رنگ ها برای لوگو خود استفاده کنید. ممکن است مجبور شوید در هنگام طراحی لوگو سایت، کمی رنگ ها را تغییر دهید، اما این رنگ های مارک همان جایی هستند که می خواهید شروع کنید.
با این حال، اگر قبلاً دستورالعمل های مارک تجاری یا رنگ وب سایت را برای کار با آن تعریف نکرده اید، نگران نباشید. در عوض کاری که می خواهید انجام دهید این است که کمی وقت برای انتخاب رنگ های مناسب برای شغل، مخاطبان و اهداف خود بگذارید.
بنابراین، اگرشغل شما برای مثال در صنعت خودروسازی است و بیشتر مردان مسن مخاطبین شما هستند، بهتر است رنگ هایی را انتخاب کنید که دارای رنگ تیره یا غنی تر باشند. اما اگر کسب و کاری دارید که مخاطبان شما جوانان و زنان هستند، پس به دنبال رنگ های روشن تر باشید، شاید حتی رنگ های متالیک گزینه بهتری باشد.

 

لوگوی سایت

 

مخاطب مورد نظر خود را در این مرحله در اولویت قرار دهید. به عنوان مثال، اگر در صنعت خودروسازی هستید، اما بزرگسالان جوان را هدف قرار می دهید، ممکن است به جای یک پالت تیره و مردانه تر، از طیف رنگی سبک تر و زنده تری استفاده کنید. این انتخاب رنگ فقط مربوط به صنعت و شغل شما نیست، بلکه مربوط به کل تصویر است که شامل مخاطبان خاص و مخاطبان هدف شما نیز می شود.
مثال دیگر این است که اگر درشغل مربوط به زیبایی هستید اما مردان را هدف قرار می دهید، در این صورت، استفاده از رنگ های صورتی، زرد یا نارنجی دیگر مناسب نیست. کمی تحقیق کنید و متناسب با آن رنگ های مناسب برای مخاطبین خود را انتخاب کنید.
برای تحقیق در مورد رنگ انتخابی خود می توانید از وب سایت های ذکر شده در مرحله اول استفاده کنید. Pinterest منبع بسیار خوبی برای الهام گرفتن در خصوص رنگ برای طراحی لوگو سایت و تحقیقات دقیق است.
علاوه بر این، سعی کنید با نگاه کلی تری در مورد رنگ های خود فکر کنید، به این معنی که چگونه این رنگ ها می توانند در وب سایت کلی شما و نه فقط در طراحی لوگو شما استفاده شوند. این به این دلیل است که طراحی لوگو شما بخشی از مارک تجاری شما خواهد بود.

3. سبک طراحی لوگو سایت خود را انتخاب کنید.

همانطور که احتمالاً هنگام جستجو و گرفتن ایده متوجه خواهید شد، لوگو ها در سبک های متنوعی عرضه می شوند. انواع مختلف لوگو یا دسته بندی ها وجود دارد. اما دو مورد مهم برای شما لوگو های متنی و لوگو های نمادین مانند اینستاگرام یا نایک هستند.
همچنین مواردی وجود دارد که دریک لوگو این دو را با هم ترکیب می کند، مانند Domino’s یا Target. نوع طراحی لوگو سایت را که بیشتر مناسب کار شما است انتخاب کنید.
علاوه بر این، سبک های مختلف طراحی بصری، مانند طرح های لوگو یکپارچه، سبک های فوق مدرن، مینیمال، کلاسیک و بسیاری از اشکال مختلف نیز وجود دارد.

 

لوگوی سایت

 

بیایید ابتدا در مورد اشکال لوگو صحبت کنیم. لوگو های گرد مخصوصاً به عنوان نمادهای مستقل خارق العاده هستند. آنها به عنوان آواتار در شبکه های اجتماعی عالی به نظر می رسند و با سایر عناصر گرافیکی به خوبی در کنار هم عمل می کنند. دایره ها اشکال یکپارچه و فراگیری هستند. آنها یک نقطه تمرکز مرکزی دارند و چشم نوازتر هستند.
لوگو های مستطیلی به همان اندازه موثر هستند. شکل مستطیل اغلب جامد و مستحکم در نظر گرفته می شود، که به لوگو احساس مقاومت یا پایداری می دهد.
همچنین باید از سبک های مختلف طراحی لوگو سایت مانند طرح های مینیمال یا کلاسیک آگاه باشید. برای انتخاب سبک مناسب، باید دو مساله مهم را در نظر داشته باشید.

الف. مخاطب، شغل و هدف مورد نظر خود را در نظر بگیرید.

همانند تحقیق در مورد رنگ، ممکن است لازم باشد کمی وقت بگذارید تا بفهمید چه نوع سبکی متناسب با جایگاه وب سایت شماست. اگر قصد دارید مبلمان یک اتاق خواب مدرن را بفروشید، به جای طراحی یکپارچه، یک طراحی لوگو مدرن را در نظر بگیرید.

ب. اولویت خود را در طراحی لوگو سایت نظر بگیرید.

البته، شما همچنین باید لوگو را دوست داشته باشید. از مطالبی که در مرحله اول گردآوری کرده اید الهام بگیرید و درجهت طراحی های لوگویی که دوست دارید به کار ببرید.

4. قلم مناسبی را انتخاب کنید.

اگر در حال طراحی لوگو سایت با عناصر متن یا تایپوگرافی هستید، باید فونت مناسبی را برای آن انتخاب کنید. مکان های یافتن فونت مناسب برای شما کم نیست. اگر به دنبال گزینه ای رایگان هستید، ممکن است بخواهید با سرچ در گوگل و پیدا کردن فونت رایگان برای طراحی لوگو سایت خود شروع کنید. نکته منفی این است که مجموعه فونت های آنها توسط بسیاری از وب سایت ها، شرکت ها و طراحان به شدت مورد استفاده قرار می گیرد.
اگر برای لوگوی خود قلم منحصر به فردی می خواهید، فونت ارزان قیمت را از مکانی مانند Creative Market بخرید. آنها تعداد زیادی فونت سفارشی شگفت انگیز دارند که فراتر از بودجه شما نمی رود. گزینه دیگر جستجوی وب سایتی مانند Behance است که فونت های سفارشی زیادی برای بارگیری دارد. برخی از آنها با پرداخت هزینه باز می شوند، اما بسیاری از آنها رایگان هستند و توسط طراحان بسیار با استعداد ساخته شده اند.

لوگوی سایت

وقتی به دنبال فونت برای طراحی لوگو سایت خود هستید، به سبک قلم خود توجه داشته باشید. قلم باید با شکل و شمایل لوگو شما مطابقت داشته باشد. اگر با سبک طراحی لوگو فوق مدرن روبرو هستید، باید قلمی را نیز انتخاب کنید که دارای سبک فوق مدرن باشد. در غیر این صورت، لوگوی شما ظاهری ناهماهنگ خواهد داشت و در نهایت عالی به نظر نمی رسد. اگر در تلاش برای انتخاب فونت مناسب خود هستنید به طراحی لوگو الهام بخش خود نگاه کنید و سعی کنید با قلم انتخابی شما مطابقت داشته باشد.

5. لوگو خود را در یک بستر طراحی رایگان خلق کنید.

امروزه منابع بسیار متنوعی وجود دارد که می توانید از آنها برای طراحی لوگو استفاده کنید. البته برخی از آنها مانند فتوشاپ پولی هستند. با این حال، تعداد زیادی ابزارهای رایگان با کیفیت نیز وجود دارد، که بعضی از آنها واقعا عالی هستند و منحنی یادگیری دشواری ندارند.
اگر سردرگم هستید یا مطمئن نیستید که چگونه می توانید طراحی را ادامه دهید، Shopify’s Hatchful ابزاری خارق العاده است. در این نرم افزار، با پاسخ دادن به چند سوال طی مراحل قدم به قدم می توانید گزینه های مختلفی را برای انتخاب طرح اصلی لوگو ارائه مشاهده کنید. لوگوساز آنلاین Squarespace’s Logo Maker نیز برای ایجاد یک لوگو مینیمالیستی عالی است.

 

لوگوی سایت

 

ابزار طراحی دیگری Canva است که یک ابزار طراحی آنلاین بسیار تحسین شده است و برای طراحی لوگو بسیار عالی است. بیایید به چگونگی استفاده از Canva برای طراحی لوگوی خود بپردازیم. پس از ایجاد حساب کاربری یا ورود به سیستم، با یک صفحه خالی و تعداد زیادی از الگوها روبرو خواهید شد. در صورت تمایل آنها را مرور کنید.

 

لوگوی سایت

 

اگر لوگوی شما به متن نیاز دارد، به تب Text بروید. در این صفحه، متن های مختلفی را پیدا خواهید کرد. این موارد سرگرم کننده هستند زیرا به شما این امکان را می دهند که با ترکیب فونت ها و پیش نمایش سلسله مراتب مختلف کار کنید. اگر ایده خوبی در مورد ترکیب متن خود دارید، کافی است یک عنوان به صفحه هنری خود اضافه کنید و یک دیزاین زیبا طراحی کنید.

 

لوگوی سایت

 

هر عنصر تایپوگرافی در Canva دارای چند ویژگی سفارشی مختلف مانند رنگ و اندازه متن است. از همه مهمتر، Canva تعداد زیادی فونت برای انتخاب دارد. اما این برنامه همچنین به شما این امکان را می دهد تا قلم های خود را (از طریق یک لینک متنی در پایین پیمایش لیست قلم ها) بارگذاری کنید.

 

لوگوی سایت

 

پس از آماده شدن برای ارسال، می توانید این کار را با دکمه بارگیری در گوشه سمت راست بالای صفحه انجام دهید. کافیست نوع پرونده خود را انتخاب کنید و همه چیز آماده است.

6. آن را به وب سایت خود اضافه کنید.

افزودن لوگو به وب سایت وردپرس شما کار دشواری نیست. معمولا تنها کاری که باید انجام دهید این است که وارد حساب WordPress وب سایت خود شوید. از فهرست سمت چپ، گزینه Appearance (تنظیمات) و سپس Customize (تنظیمات) را انتخاب کنید، سپس به محل سفارش سازی طرح زمینه خود هدایت خواهید شد.

 

لوگوی سایت

 

هر قالب WordPress ممکن است در اینجا چندین تنظیمات مختلف داشته باشد، و اشکالی ندارد. در حال حاضر، ما فقط به صفحه شناسه سایت علاقه مند هستیم. با کلیک روی آن، چند تنظیم وب سایت مختلف، از جمله لوگو وب سایت خود و منطقه ای برای بارگذاری یا بارگذاری مجدد یک مورد جدید را مشاهده خواهید کرد.
لوگو جدید خود را بارگذاری کنید، روی دکمه آبی رنگ انتشار در بالای صفحه کلیک کنید و لوگو جدید شما در وب سایت شما متولد می شود!

7. چندین بار لوگو سایت را ویرایش کنید.

مثل بیشتر مهارت ها، طراحی لوگو نیز نیاز به صرف زمان و تمرین دارد. بنابراین، اگر از اولین تلاش خود راضی نیستید، اشکالی ندارد. کافی است دوباره امتحان کنید.
اکثر طراحان حرفه ای در اولین تلاش خود لوگو مناسبی طراحی نمی کنند زیرا طراحی یک فرایند کاملا خلاقانه است. بنابراین، زود ناامید نشوید.
اگر از طراحی لوگوی خود راضی نیستید، دو گزینه پیش رو دارید:

1. اولین مورد بازطراحی لوگو سایت شماست.
2. دوم این است که از ابتدا شروع کنید و دوباره از ابتدا امتحان کنید.

هنگام بازطراحی، باید هدف خود را مشخص کنید و چند تغییر کوچک را بطور همزمان انجام دهید. شاید پالت رنگ یا نوع متن را تغییر دهید. با اشکال مختلف آزمایش کنید یا به طور کلی ابزار طراحی دیگری را امتحان کنید.
یا به سادگی از ابتدا شروع کنید. مجموعه جدیدی از طرح های الهام بخش را انتخاب کنید و دوباره کل مراحل توصیف شده در این مقاله را اجرا کنید. با هر بار تکرار فرایند طراحی لوگو، نه تنها به لوگو کامل خود نزدیک می شوید بلکه در طراحی آن نیز بهتر می شوید.
فراموش نکنید که ناامید نشوید، ادامه دهید، شما می توانید.