لوگونومی
دسته بندی : عمومی | منتشر شده در تاریخ : 1399/08/11

طراحی لوگو پزشکی

طراحی لوگو پزشکی مناسب برای تمامی مشاغلی است که در زمینه خدمات پزشکی فعالیت دارند و فقط منحصر به پزشکان یا بیمارستان ها نمی شود. از مهمترین مشاغلی که باید از اصول طراحی لوگوی پزشکی برای خلق نشان تجاری خود استفاده کنند می توان گروه های زیر را نام برد:

• تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی
• شرکت های فعال در حوزه گردشگری سلامت
• داروخانه ها
• شرکت های زیر مجموعه هلال احمر
• سازمان های انتقال دهنده خون
• کلینیک های دندانپزشکی
• کلینیک های پوست و زیبایی

طراحی لوگو پزشکی از آن جا حائز اهمیت است که می توان به جرات گفت پزشکی از مهم ترین و حساس ترین مشاغل هر کشور به حساب می آید و هر پزشک که در کار خود خبره و شناخته شده باشد نیز با کمک ابزارهای تبلیغاتی می تواند خود را بیشتر از قبل به مردم بشناساند.
همچنین باید در نظر داشت که پزشکان رابطه مستقیمی با سلامت افراد دارند و بدست آوردن سلامت دوباره افراد جامعه به میزان توانایی یک پزشک مرتبط است برای همین است که افراد به سختی به پزشکان اعتماد می کنند مگر این که آن پزشک توانسته باشد به بهترین نحو ممکن خود را به دیگر افراد معرفی و شناسانده باشد.
لوگوها از جمله ابزارهای تبلیغاتی هستند که به برندسازی هر چه بهتر مشاغل مربوط به پزشکی کمک خواهد کرد. طراحی یک لوگو با یک طرح خاص که معرف اعتبار و حرفه ای بودن هر فرد در زمینه کاری خود به خصوص پزشکی باشد نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
طراحی لوگو پزشکی همانند سایر زمینه های شغلی نیازمند استفاده از یک طرح و رنگ ویژه به همراه متن خاصی است که باعث هر چه بهتر شناخته شدن پزشک یا سایر مشاغل مرتبط با پزشکی می شود. گفتنی است که با طراحی یک لوگو پزشکی می توان در هر زمینه ای از خدمات پزشکی مانند جراحی یا پرستاری گرفته تا سایر مشاغل مرتبط با بیمارستان، داروخانه و ... استفاده کرد.

طراحی لوگو پزشکی چه ویژگی هایی دارد؟

انتخاب نماد در طراحی لوگو پزشکی

علم پزشکی علم وسیعی است و زیرشاخه های زیادی را شامل می شود که برای آن ها از اشکال و تصاویر گرافیکی مشخص شده ای به جهت استفاده در لوگوها استفاده می شود.
حین طراحی یک لوگوی پزشکی باید این تفاوت را قائل باشیم که طراح قصد دارد برای یک پزشک یا سازمانی که کار آن مرتبط با پزشکی و سلامت است، لوگو را طراحی کند به عنوان مثال برای یک بیمارستان، چرا که از نمادهای متفاوتی برای این دو استفاده می شود.
درست است که در طراحی تمامی این لوگو ها از یک ساختار از پیش تعریف شده استفاده می شود اما توجه به این نکته که قرار است لوگو برای چه هدفی و با چه کیفیتی طراحی شود، موجب شده تا مراجعه به افراد متخصص در این حوزه ضروری به نظر برسد.
اگر قرار باشد یک لوگو برای یک پزشک با یک تخصص خاص انجام شود نیاز است حتما از تصاویر و نمادهایی استفاده شود که مرتبط با تخصص وی باشد و بیننده با مشاهده لوگو سریعا پی به تخصص پزشک ببرد برای مثال استفاده از تصاویری همچون گوشی پزشکی برای پزشکان عمومی، لوازم جراحی برای جراحان و ... کاربردی متداول در طراحی لوگو پزشکی دارد.
همچنین طراحان لوگو باید به دیگر ظرافت کاری ها نیز توجه داشته باشند و آن ها را در حین کار رعایت کنند برای مثال اگر نیاز است برای جراح قلب، لوگویی طراحی شود می توان از شکل صنوبری قلب برای طرح اصلی لوگو استفاده کرد. البته انتخاب طرح اصلی برای لوگوی پزشکی تا حدودی به سلیقه سفارش دهنده لوگو نیز بستگی دارد.
نمادهایی که اکثرا برای لوگوهای پزشکی استفاده می شود:
• آرم های دایره شکل که برای استفاده در لوگو شرکت های دارویی به کار می روند مانند اشکال قرص و یا کپسول
• استفاده از تصویر سیب که نشانی از سلامت و تندرستی است و همان طور که تا به حال مشاهده کرده اید اغلب برای مواردی که مرتبط با تندرستی است از این نماد استفاده می شود.
• استفاده از تصاویری مثل دندان و یا لبخند برای لوگو کلینیک دندان پزشکی
• استفاده از شکل آناتومی بدن انسان که بیشتر برای طراحی لوگو انواع زمینه های پزشکی مثل سلامت پوست، چشم پزشکی، جراحان مغز، قلب و ... به کار می رود.
• استفاده از انواع و اقسام وسایل و تجهیزات پزشکی که اغلب افراد با آنان آشنایی دارند.

انتخاب رنگ برای طراحی لوگو پزشکی

همان طور که می دانید از مهم ترین و حساس ترین مراحل طراحی لوگوهای پزشکی که بسیار تاثیرگذار نیز می باشد استفاده از رنگ یا ترکیب رنگی مناسب است.
رنگ ها این توانایی را دارند که در فرد بیننده حس اطمینان و اعتماد را بوجود آورند برای این منظور است که گفته می شود در طراحی لوگو پزشکی می بایست از رنگ هایی استفاده کرد که باعث جلب اعتماد فرد و مراجعه وی به پزشک شود. اگر تا به حال دقت کرده باشید، لباس مخصوص جراحان در اتاق عمل به رنگ سبز است و دلیل آن هم القاء حس آرامش به بیماری است که دردمند است و این رنگ باعث بوجود آمدن احساس آرامش در وی می شود.
به همین دلیل معمولا برای طراحی لوگو پزشکی از رنگ های سبز، سفید و آبی استفاده می شود تا حس آرامش و اطمینان به بیمار القا شود. البته در سازمان ها یا مراکز درمانی که با خون سر و کار دارند مثل هلال احمر یا سازمان انتقال خون یا به عنوان مثال برای جراحان از رنگ قرمز نیز استفاده می شود.

 

طراحی لوگو پزشکی

 

مهم ترین اصول در طراحی لوگو پزشکی

حتما تا به حال در کوچه و خیابان صدها لوگو پزشکی را مشاهده کرده اید که برخی از آن ها در ذهن شما ثبت شده دلیل آن هم چیزی نمی تواند باشد به جز این که طراح آن لوگو توانسته با استفاده به جا و درست از تصاویر و رنگ، کاری کند که بیننده با یک بار مشاهده لوگو، تصویر آن را تا ابد در ذهن خود به همراه داشته باشد.
در این جا ما به مهم ترین اصولی که هر طراح باید در طراح لوگو پزشکی آنها را رعایت کند، اشاره می کنیم:

تصاویر:

امواج آلفا و بتا را می توان از جمله تصاویری دانست که قابل استفاده برای طراحی لوگو پزشکی در تمامی زمینه هاست. این تصاویر به خوبی می توانند مفهوم لوگو را در زمینه پزشکی انتقال دهند. درست است که این تصاویر تکراری هستند اما وجود دارند شرکت های معروفی در جهان که همین تصاویر کلیشه ای را به کمی خلاقیت ترکیب کرده اند و آن ها را از حالت ساده خارج کرده و به یک لوگو زیبا و مدرن تبدیل کرده اند.
اگر شما یک مجموعه هستید که در زمینه پزشکی فعالیت دارد، پیشنهاد می کنیم که از تصویر خانه در طراحی لوگو خود استفاده کنید و اگر در زمینه دندان پزشکی مشغول به فعالیت هستید از تصویر دندان و همچنین اگر که در زمینه تندرستی و سلامت بدن مشغول هستید در طراحی لوگو خود حتما از تصویر سیب استفاده کنید.

رنگ لوگو:

حتی اگر از تصاویر مناسبی برای طراحی لوگو پزشکی خود استفاده کرده باشید، اما برای آن رنگ مناسبی را در نظر نگرفته باشید، لوگو شما چهره و ظاهر رضایت بخشی را نخواهد داشت. با توجه به این موضوع که لوگو طراحی شده برای چه زمینه از کسب و کار است، نیازمند رنگ مختص به خود است که در زمینه پزشکی می توان گفت رنگ آبی و سبز حرف اول را میزند و برای طراحان لوگو اولیت را دارد.
دلیل انتخاب رنگ آبی و سبز این است که نمادی برای سلامتی هستند. همچنین در کنار رنگ آبی، می توان از رنگ سفید که نمادی از تمیزی و پاکیزگی است، استفاده کنید. چنان چه قصد دارید هم حس تمیزی و پاکیزگی و هم حس آرامش را به بیننده انتقال دهید پیشنهاد می کنیم از کمی ترکیب سبز در کنار رنگ سفید برای لوگو خود استفاده کنید.

متن لوگو:

بنابر سلیقه افراد گاهی ممکن است که طرح اصلی که برای لوگو خود می پسندند شامل یک حرف یا ترکیبی از چند حرف در کنار یکدیگر باشد. شما می توانید از حروف انگلیسی برای لوگو خود استفاده کنید اما بدانید استفاده خلاقانه از حروف فارسی نیز می تواند باعث جذابیت لوگو شما شود.
گاهی نیز می بینیم که شرکت های معروف در جهان از حرف اول نام برند خود با ترکیب رنگ زیبایی استفاده کرده اند به گونه ای که هیچ تصویر گرافیکی و یا نمادی نمی تواند به زیبایی آن باشد.
با توجه به نکات اصلی که در بالا ذکر شد و حتما می بایست در طراحی لوگو پزشکی آن ها را مورد توجه قرار دهید، می شود گفت استعداد و خلاقیت با به کار گیری روانشناسی رنگ ها و استفاده به جا از نماد هر کسب و کار است که می تواند باعث بوجود آمدن یک لوگو زیبا و حرفه ای شود.
از این رو همواره تاکید می شود همه این موارد را رعایت کنید چرا که همین لوگو به ظاهر ساده قرار است در آینده مخاطبان زیادی را جذب برند شما کند تا جزو مشتریان دائمی شما شوند.
در ادامه برخی از شرکت های معروف دنیا را که در زمینه پزشکی مشغول به فعالیت هستند با کمک لوگو خود توانسته اند بسیاری از مخاطبان را حتی از دیگر نقاط دنیا، جذب خود کنند را معرفی کرده ایم. شما با توجه به لوگوهای این شرکت ها می توانید ایده های جالب را برای برند خود در نظر بگیرید.

معروف ترین طراحی های لوگوی پزشکی در جهان در زیر شرح داده شده است:

1- طراحی لوگو ALPHA-IT

لوگو ALPHA-IT از جمله زیباترین و قوی ترین لوگوهایی است که طراحی شده است. این لوگو با طراحی قدرتمندانه خود از رنگ آبی به عنوان رنگ اصلی خود استفاده کرده است که مرتبط با سلامت جامعه است و همان طور که گفته شد رنگ آبی نشانی از حس اعتماد، سلامت و تندرستی است که به زیبایی هر چه تمام تر در این لوگو به کار گرفته شده است.

 

 طراحی لوگو پزشکی


2- طراحی لوگو PHARMASTRATEGIES

این شرکت که در زمینه پزشکی فعالیت دارد، داروهای تولید شده بوسیله شرکت های داروسازی دیگر را بهینه سازی می کند. در طراحی این لوگو پزشکی از تصویر همراه با تایپوگرافی استفاده شده است که باعث خلاقیت هر چه بیشتر در طراحی شده است و موجب شده تا لوگو بسیار جذاب به نظر برسد.
در این لوگو بیننده یک حرف P را مشاهده می کند که معنای آن نام دارو است و در درون این کلمه شکل یک کپسول قرار داده شده است که منظور همان بهبود دهنده دارو می باشد.

 

طراحی لوگو پزشکی 


3- طراحی لوگو شرکت Toowoomba Hand Therapy

لوگو خلاقانه پزشکی دیگر که قصد معرفی آن را داریم مربوط می شود به شرکت Toowoomba Hand Therapy که در عین سادگی سرشار از خلاقیت و زیبایی است. در این لوگو از شکل دست استفاده شده است و دلیل آن هم این است که شرکت نام برده در زمینه توانبخشی دست فعالیت دارد.

 

 طراحی لوگو پزشکی


4- طراحی لوگو پزشکی HIT MEDICAL

از دیگر برندهایی است که در زمینه تجهیزات دندان پزشکی فعالیت دارد و از یک لوگو به شکل دندان استفاده می کند که به صورت حرف اول کمپانی یعنی H نیز درآمده است و هر با یکدیگر تلفیق شده اند.

 

 طراحی لوگو پزشکی


5- طراحی لوگو شرکت Mountaineer

شرکت Mountaineer نیز از دیگر شرکت هایی است که لوگو زیبا و معروفی دارد که در زیر تصویر آن درج شده است. این شرکت در طراحی لوگو پزشکی خود از ترکیب تصویر خانه و نماد مثبت استفاده کرده است. همچنین این لوگو دارای ترکیب رنگ مناسبی است و رنگ سبز را برای تصویر خانه و رنگ آبی را برای نماد پزشکی یعنی علامت مثبت به کار گرفته است.

 

طراحی لوگو پزشکی

 


اگر هنوز هم برای طراحی لوگو پزشکی خود نیاز به ایده دارید می توانید صدها لوگوی پزشکی مشهور را در لینک زیر مشاهده کرده و از آنها الهام بگیرید:

 

دانلود نمونه لوگو پزشکی